Sezóna 1996 - Valentino Rossi

První sezóna Valenti Rossiho v seriálu mistrovství světa silničních motocyklů. Startoval ve třídě do 125 ccm na motocyklu Aprilia za tým Scuderia AGV. V seriálu závodů Velké ceny silničních motocyklů v sezóně 1996 se však Rossimu vůbec nedařilo, několikrát spadl a pět závodů nedokončil. V srpnu však v České republice na brněnském okruhu vyhrál na motocyklu AGV Aprília RS125R svou první Velkou cenu. Kromě tohoto vítězství skončil ještě jednou třetí a to ve velké ceně Rakouska. Celkově nakonec skončil devátý, především kvůli nevyrovnanosti svých výkonů, mnohdy ale překvapoval ohromující rychlostí.

Třídu do 125 ccm v které závodil opanovali japonští závodníci. Vyhrál Haruchika Aoki, druhý byl Masaki Tokudome a třetí Tomomi Manako. Ve třídě do 250 ccm zvítězil Max Biaggi před Ralfem Waldmannem a Olivierem Jacquem. Ve třídě do 500 ccm se stal mistrem světa Mick Doohan. Na stupně vítězů s ním vystoupali druhý Alex Criville a třetí Luca Cadalora.